Drónok használata erdőállapot felméréséhez

A programról:

A bemutató üzemi program célja bemutatni azokat a korszerű, erdőfelvételezésben is alkalmazható és egyre inkább elterjedt adatfelvételezési lehetőségeket, amelyek a hagyományos erdőállomány-mérési módszerek mellett egyre nagyobb jelentőséggel bírnak a korszerű erdőgazdálkodásban. Az állománybecslés, az erdőállomány egészségi állapota, az erdőnevelési beavatkozások szakszerűségének vizsgálata csak három példa a dróntechnológia gyakorlati alkalmazására. A drónok képesek gyorsan és hatékonyan felmérni nagy területeket, adatokat gyűjtve az erdők állapotáról. Ezzel időt és munkaerőt takaríthatunk meg, miközben pontosabb képet kapunk az erdők egészségi állapotáról. Kártevők és betegségek felderítése esetén drónok segítségével korai szakaszban észlelhetők a kártevők és betegségek jelei, így gyorsan beavatkozhatunk, minimalizálva a károkat.

A program célcsoportja erdőgazdálkodói tevékenységet folytatók, magánerdő-gazdálkodók, jogosult erdészeti szakszemélyzet tagjai, erdészeti szakemberek. A program két modulban valósul meg: kezdő és haladó.

A programon részt vevő személy az alábbi ismeretekkel, illetve készségek és kompetenciákkal gazdagodhat:
• Eligazodik a vonatkozó jogszabályok között
• Megfigyeli a drónok általános felépítését, azok üzemeltetését
• Erdőállományt azonosít, ismeri a GPS jelentőségét.
• Alkalmazza a légi eszköz segítségével való adatgyűjtést,
• Adatfeldolgozást végez, azokból erdőtervezési adatokat származtat.

A program célja a kezdő modulban: a résztvevő sajátítsa el azt a tudást, amely segítségével, megadott eszközökkel és módszerekkel erdőállapot felméréséhez alkalmazni tudja a dróntechnológiát. A drón repülésére vonatkozó hazai és nemzetközi jogszabályi hátterének, a drónpilóta képzés feltételrendszerének megismerése. Az erdőállomány-mérés szükséges és elégséges adatainak, azok forrásának, az adatok felhasználhatóságának ismerete. A légi adatnyerés elméleti alapjainak, az adatnyerés hardver és szoftver hátterének, az adatok használhatóságának és az alkalmazott Szoftvereknek bemutatása.

A program célja a haladó modulban: A drón repülési magasságának beállítása, repülés végrehajtása, adatnyerés és mentés végrehajtása. A kiválasztott erdőállomány felvétele, a szükséges szűrők és beállítások alkalmazása, az adatok mentése, az adatok feldolgozása szoftverrel.
Levezető szakember:

Munkatárs 1
Antal Gábor - erdőmérnök, mérnök-tanár/erdészeti szakirányító

Tapasztalat: 8 év

Image

Program időpontjai:
2025. január 29. - Jelentkezés

2025. február 26. - Jelentkezés