Vadkárfelvétel és vadkárbecslés

A programról:

Jelentősége: A mezőgazdasági termelésben vagy az erdőgazdálkodásban keletkező vadkárért való felelősség viselése összetett és sokszor konfliktusos helyzeteket eredményez. Ezért a vadkár megállapításának és a vadkár-felvétel jogi, szakmai és terepi-gyakorlati tudnivalóinak elsajátítása és begyakorlása fontos tudásokkal és készségekkel gyarapítja az erdőgazdálkodók eszköztárát.

Kezdő modul:
- Fogalmi meghatározások
A modulon belül meghatározásra kerülnek az alapfogalmak. Ezen belül a résztvevők megismerik a kár, a vadkár, a mintaterület, a terméskiesés fogalmát, az előzetes illetve a végleges vadkárfelmérés különbségeit. Megismerik a mintavétel, a beállottság valamint a minőségi és mennyiségi vadkár, valamint a fontosabb szakterminológiai kifejezések szakszerű használatát.
- A vad kártételének jelei
A modulon belül az egyes vadfajok által okozott kártételek jelei, felismerési bélyegei és sajátosságai kerülnek bemutatásra.
- A vadkár felmérés során gyűjtött adatok és azok jelentősége
A modulon belül elméletben megismerik az egyes növénykultúrák sajátosságait és az ezekhez alkalmazott egyedi mintavételi módszereket. A módszerek alkalmazásának alapvető matematikai hátterét, a mintavételek szakszerű elvégzésének feltételeit és szakmai előírásait.
- A mezőgazdasági vadkár meghatározásának módszerei, azok alkalmazása, hasznosságuk és jelentőségük
A modul elsajátítása során a legfontosabb szántóföldi, illetve szabadföldi növénykultúrák jellemző kárformáinak tárgyalása során összegzésre kerül az azok felvételezésének terepi gyakorlata. A lépésszám, a földi tájékozódás és a terepi jegyzőkönyv felvételének követelményei.
- Az erdészeti vadkár meghatározásának módszerei, azok alkalmazása, hasznosságuk és jelentőségük
A modul elsajátítása során a legfontosabb erdőtársulások legfontosabb jellemzői mellett tárgyalásra kerül az erdőkben keletkezett vadkár felvételének gyakorlata, annak lebonyolításának módszertana és dokumentációs háttere.
- A vadkár megállapításának hatósági háttere
A fejezetben oktatásra kerül a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara, az Igazságügyi Minisztérium, A közjegyzői hálózat, az Önkormányzati jegyzők szerepe, valamint a nyomozó-, illetve a bírói testületek jelenléte. A szakértői hálózat további szereplőinek feladatai, hatáskörei, valamint a hatósági ügyintézés menete is a modulban elsajátítandó tananyag részét képezi.
- A GPS technológia rövid áttekintése, a drónok felépítése, műszaki paraméterei, alkalmazhatóságuk a vadkár felvételezésben
A modulban a drónok szerepe, szabályozása, valamint a vadkárfelmérés folyamatában való alkalmazhatóságukat ismerhetik meg a résztvevők

Haladó modul:
- Mezőgazdasági terepi munkahelyszín felkeresése vadkár földi terepi szemle
A terepen az aktuális mezőgazdasági kultúrában az elméletben megismert módszertan szerinti terepi szemlét végeznek el a hallgatók. A mintapontok kijelölése mellett terepi felvételi jegyzőkönyvet vezetnek, később értékelik az adatokat, érintett területet, károsítás mértéket számolnak, majd az adatok alapján közelítő vadkárértéket számítanak.
- Mezőgazdasági terepi munkahelyszín drón segítségével végzett terepi adatgyűjtés
Ugyanezen a területen a résztvevők megismerhetik a távérzékeléssel végzett adatgyűjtés menetét, láthatják az átnézeti térképek elkészítésének folyamatát és tabletjeiken alkalmazhatják a terepi pontok megjelenítésének módszerét.
- Erdészeti terepi munkahelyszín felkeresése vadkár földi terepi szemle
A terepen az aktuális erdőállományban az elméletben megismert módszertan szerinti terepi szemlét végeznek el a hallgatók. A mintapontok kijelölése mellett terepi felvételi jegyzőkönyvet vezetnek, később értékelik az adatokat, érintett területet, károsítás mértéket számolnak, majd az adatok alapján közelítő vadkárértéket számítanak.
- Erdészeti terepi munkahelyszín drón segítségével végzett terepi adatgyűjtés
A remélhetőleg lombtalan állapotú erdőterületen a résztvevők megismerhetik a távérzékeléssel végzett adatgyűjtés menetét, láthatják az átnézeti térképek elkészítésének folyamatát és tabletjeiken alkalmazhatják a terepi pontok megjelenítésének módszerét.
- Tantermi adatfeldolgozás, adatelemzés, a szakértői szakvélemény elkészítésével kapcsolatos tudnivalók
A tantermi modulban a terepi vizsgálatok során nyert adatok feldolgozásának, értelmezésének és szakvéleménybe való foglalásának részleteit ismerik meg a résztvevők. A modul kitér a szakvélemények tartalmi és formai követelményeire, annak használhatóságára, bizonyítási eljárásban betöltött szerepére

Levezető szakember:

Munkatárs 1
Karsai Henrik - vadgazda mérnök, igazságügyi vadkárszakértő

Tapasztalat: 21 év

Image

Program időpontjai: